3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.
Konstytucja 3 maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.
Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".
Ustawa, która składała się z preambuły i 11 artykułów likwidowała wiele wad ustroju, między innymi wolną elekcję i demokrację szlachecką. Zmieniła ustrój na monarchię konstytucyjną. Wprowadziła tron dziedziczny. Konstytucja zrównała szlachtę i mieszczan, a chłopów wzięła pod ochronę państwa. Zniosła również liberum veto. Poza tym ustanowiła trójpodział władzy.
Konstytucja 3 maja miała wielu przeciwników. Król Stanisław August Poniatowski w stolicy rozstawił wojska, które miały wywrzeć wpływ na posłów. Obrady rozpoczęły się 3 maja na Zamku Królewskim, którego strzegła Gwardia Królewska oraz wojska Józefa Poniatowskiego. Po emocjonujących obradach, Konstytucję przyjęto bez czytania, większością głosów.
Źródło: radiozet.pl, wikipedia.pl
Brak komentarzy