Czytaj więcej...


» » Dlaczego kobiety w Islamie noszą burki?

Dlaczego kobiety w Islamie noszą burki?

Burka, hadżab są najpopularniejszymi strojami muzułmańskich kobiet. Noszą je wszędzie ponieważ tak zostały nauczone.


Strój ten jest częścią ich tradycji, która jest ściśle połączona z religią. Sposób zakrycia ciała kobiety zależny jest od odłamu Islamu. Najwięcej zasłaniająca jest burka, która zakrywa całe ciało i twarz, kobieta widzi przez siatkę, która uniemożliwia mężczyźnie by ten zobaczył jej oczy. Hadżib jest najczęściej spotykanym nakryciem, zakrywa on ciało i włosy. Wszystko to po to by kobiety nie uwodziły i nie kusiły mężczyzn swym wyglądem.

Zdaniem muzułmańskiego doktora Hargey’a wymóg noszenia tradycyjnego stroju muzułmanek nie wynika z Koranu: [Zakrywanie twarzy] to ‘kulturowy kaprys’ importowany z Arabii Saudyjskiej i innych prymitywnych zakątków muzułmańskiego świata. […] Zwyczaj zakrywania twarzy pochodzi z okresu Bizancjum – ponad tysiąc lat przed narodzinami Islamu, i wynika z próżności tamtejszych arystokratów. Nie chcieli oni bowiem aby plebs przyglądał się ich pięknym żonom czy córkom.

Europejczycy jako społeczeństwo bardzo wyzwolone względem Islamu podchodzi do nakazu zakrywania ciała przez kobietę jako do wyrazu jej zniewolenia przez mężczyzn, system, religię. W wyżej zacytowanym artykule znajduje się również wypowiedź Farihy Skiondari- muzułmańskiej dziennikarki, mówi ona, że kobiety dostosowujące się do nakazu zakrywania twarzy uważają to za „wyzwolenie” oraz wyraz szacunku dla religii.

To niezwykle dziwne, że kobieta wymagania mężczyzn i całego społeczeństwa wobec niej odbiera jako wyzwolenie. Europejskie feministki bronią praw kobiet do wolności wyboru, stroju, stylu bycia. Często podczas swoich manifestacji zakładają stroje niedopuszczalne w kulturze europejskiej. Dlaczego jednak nie chcą bronić praw muzułmańskich kobiet, które są ewidentnie naruszane?

Jeśli przeanalizujemy problem burki, zauważymy, że rozkłada się on na myśli i na postawę kobiety. W momencie gdy myśli są sprzeczne z postawą powstaje stan nieprzyjemnego napięcia psychicznego Jeśli kobieta nie chce nosić burki, a robi to-wtedy ten stan ma miejsce, kobieta odczuwa silną potrzebę zredukowania tego napięcia poprzez zmianę jednego z czynników. Jeśli zmieni postawę i zdejmie burkę czekają ją kara. Jeśli zmieni myśli, będzie mogła spokojnie egzystować.

Popularność zyskał wywiad z kobietą, która odważyła się i zmieniła postawę odmawiając noszenia burki. Studiowała na uniwersytecie w Iranie. Po tygodniu jej “protestu” została aresztowana przez patrol szariacki. W więzieniu spędziła trzy lata, gdzie była gwałcona i bita.
Aktualnie o Islamie wypowiada się następująco (link do wywiadu): "Islam znaczy przegraną, znaczy gwałt, znaczy, że kobieta nie jest człowiekiem, kobieta jest połową".





Dołącz do redakcji!





Brak komentarzy

Zostaw komentarz